2015 Honda VFR 1200X Crosstourer DCT Fiyat ve Özellikleri 2015-08-23

Maceracı Ruhunuza en az sizin kadar azimli ve heryere atılmaya bir makinamı arıyorsunuz Honda VFR 1200X Crosstourer vbu konuda her zaman vites’te duruyor. Uzun yollarda dayanıklı, zorlu arazi şartlarında sert. Keyifli yollarda uzayıp giden, kısaca her yola gelen bir yapısı var. Yüksek amortisörleri çekici hatları Honda’nın teknolojik alt yapısı V4 1237cc’lik motorla birleşince ortaya bir canavar çıkmış. Honda VFR 100X Crosstourer pek çok tarzın güzel bir birleşimi olmuş. On-road motosikletlerin performansını ve güvenli yol tutuş özelliklerini, Off-road motosikletlerin zorlu arazi şartları için yüksek amortisörleriyle birleştirmiş. Görüşe hakim bir dik sürüş pozisyonu ve önünüze çıkabilecek aksilikler için azami manevra kabiliyeti motoru benzerlerinden üstün kılan başlıca özellikler arasında yeralmış.


Bu kadar güçlü bir motora göre nispeten küçük far tasarımı aslında çok yüksek bir performans sergiliyor. Ana farın, uzun far ünitesinin üzerine yerleştirildiği bir far grubu ve içerdiği teknoloji kesinlikle yeterli bir aydınlatma sağlıyor.

Honda Mühendisleri Sürücüleri olduğu kadar Yolcularıda düşünmüş. VFR 1200C Crosstourer’in arka tarafında bulunan entegre bagaj taşıyıcısı ve yolcuların tutabileceği tutamak son derece işlevsel olarak dizayn edilmiş. Bir amiral gemisine yakışır biçimde Honda’da bu orandaki motorda ilk kez kullanılan LED göstergeler en iyi görüşü sağlamak üzere konumlandırılmış. Uzun yolda rüzgaryada arazide gelebilecek parçacıklar için sürücünün ellerini korumak için Crosstourer, off-road motosikletten esinlenerek yapılmış eklem koruyucularına sahiptir.

Farklı kullanımlar için ayarlanabilir ön camlar, ideal şekli bulmak için üzerinize gelen havaya karşı yüksek engellemeyi sağlamak için yapılmış.


VFR 1200X Crosstourer’in karakterindeki en çarpıcı nokta, İster uzun yol için olsun isterse arazinin engebeli şartlarında olsun, Off-road motosikletlerden ilham alınarak tasarlandığı dik sürüş pozisyonudur. Buraya kadar anlattıklarımız hem DCt hemde düz şansımanda VFR’nin ortak özellikleridir. Peki DCT şansıman Crosstourer’e ne kadar? Düz şansıman sürücüleri kontrolün kendilerinde olması gerektiğini bu yüzden DCT (Arabaların Otomatik vitesi diyebiliriz.)şansımanı denemek bile istemediklerini söylerler. DCT (Dual Clutch Transmission) yani Çift Kavramalı Şanzıman aslında sürüş için büyük bir keyif sağlayan muhtemelen ilerleyen yıllarda pek çok markanın çalışma yapacağı gerçekten başarılı bir sürüş deneyimi sağlayan mekanizmadır denebilir. VFR1200X DCT’de ”AT" Otomatik yada manuel "MT" modları bulunuyor. Hangi şekilde süreceğiniz tamamen size kalmış. Bir tuşla sürüş zevkinizi değiştirebiliyorsunuz. Otomatik modundayken; D (Drive-Sür) sakin ve yüksek yakıt tasarrufu sağlamak için kullanılan bir mod. S(Sport-Spor kullanım) daha hızlı refleks gerektiren tepkimeleri daha yüksek bir mod. "MT" yani manuel modda bir o kadar keyifli. Tıpkı F1 pilotlarındaki gibi kullanılan 6 vites aralığında kendiniz geçiş yapmanızı gerektiren bir yapıya sahip. "+" tuşu ile vitesi büyütebiliyorsunuz "-" tuşu ile vites küçültülterek yavaşlayabilir yada biraz daha devirli kullanabilirsiniz. Aynı zamanda "AT" modunda da "-" tuşu ile vites küçülterek motor freni yapılabiliyor.

Honda VFR 1200X Crosstourer DCT hangi modda kullanırsanız kullanın Özgürlüğü ruhunuzda hissedebileceğiniz yüksek performanslı sağlam bir yol arkadaşı.

2015 Honda VFR 1200X Crosstourer DCT Çıplak Fiyatı 31.548 TL 2015 Honda VFR 1200X Crosstourer DCT Ötv ve KDV dahil Fiyatı 51.000 TL

2015 Honda VFR 1200X Crosstourer DCT Teknik Özellikleri

Motor                 Sıvı soğutmalı, 4 zamanlı, 16 supaplı, UNICAM V4 silindirli
Motor hacmi (cc)                 1.237
Silindir çapı x strok (mm)         81 x 60
Sıkıştırma oranı                 12 : 1
Maks. Güç (kW@dev/dak) 95/7.750 (129,2 PS)
Maks. Tork (Nm @ dev/dak) 126/6.500
Boyutlar (UxGxY) (mm) 2.285 x 915 x 1.335
Tekerlekler arası mesafe (mm) 1.595
Yakıt kapasitesi                  21 lt.
Ağırlık                  285 kg
Tekerlek (Ön)                  110/80R19M/C (59V)
Tekerlek (Arka)          150/70R17M/C (69V)

Photo Gallery

Diğer Haberler