2015 Otomatik Vites Enduro yada Touring Honda NC750 X

Motosiklete yeni başlayanların gözünü ilk korkutan Motordaki debriyaj ve vites kombinasyonudur. Hemen her motorda 1. Vitesin diğer viteslerin tersi olması, debriyajın elle kontrolü ışıkta beklerken bunların hepsinin aynı anda kontrol edilmesi derken hemen akla ya bunun otomatiği yok mu sorusunu getirir. Scooterlar  aslında bu sorulara en güzel yanıttır.  2 ayağınızda yere basar yalnızca sürerken motordadır kısaca ayaklarınız özgürdür. 


Ama ben Scooter değil ille de motor istiyorum diyenlere cevapsa Honda NC 750X. İster şehir içinde ister uzun yolda iyi ve performanslı bir yol arkadaşı arayanlar için güzel bir alternatif.  Büyük şehirlerde özellikle İstanbul da trafiğin hali malum. Artık pek çok kişi hayatına değer katmak zamandan tasarruf etmek ve eğlence için motor alıyor. Yoğun trafikte ise debriyaj vitesle uğraşmayalım, uzun yolda da performanstan ödün vermeyelim üstüne karizmamız olsun diyenlere Honda sanki ahanda alın istediğiniz motor budur demiş.


Vitesli motora alışkan olanlara ilk etapta biraz tuhaf gelebilir ama inanın çok çabuk alışacaksınız Honda NC 750X’e. Bir çok sürücü sollamaları yaparken yada virajlara girerken kontrolü debriyajla yapmaya alışıktır. Bu hareket motorun kontrolün kendinde olduğunun en kolay yoludur. Honda NC 750X bu kontrolü sizden almadan en doğru kararında sizin için ayarlıyor. 


HER ŞEY PARMAKLARINIZIN ALTINDA


Honda NC 750X ayaklarınızı ve debriyajdaki ellerinizi serbest bırakırken sağ elinizin altına yeni oyuncaklar veriyor. Drive, Sport ve Boş modlar yalnız tek düğme ile ayarlanabiliyor. Aynı tiptronik araçlar gibi otomatik yada Manuel  seçeneklerde yine sağ elinizin altında. Peki tüm hüner sağ eldemi diye soracak olanlara sol elinizle de Manuel modda vites değiştirebileceklerini söyleyebiliriz. Ayrıca gerektiği yerlerde kullanmak için manuel vites düşürme ve yükseltme otomatik modda da kullanıma izin veriyor.  Honda NC 750X yapılırken otomatik motor çok yakar tasarruf sağlamaz diyenlere de cevap olarak üretilmiş. Doğru hızda sürüş keyfinizden ödün vermeden sürmek için üstüne birde tasarruf sağlamak istiyorsanız “Drive” modda kullanabilirsiniz.  Yok ben biraz daha performanslı kullanmak istiyorum. Virajşarda yolların hakkı vericem diyenler içinde sport mod her zaman için seçenekler arasında.


MOTORDA DA EL FRENİ Mİ OLURMUŞ?


Olur arkadaşım. Honda NC 750X ‘te El freni de var. Motoru durdurduğunuzda şanzıman kendiliğinden boşa geçiyor. Keza ilk çalıştırmada da Motor boşta çalışmış oluyor. Bu sebeple El freni son derece doğru bir fonksiyon olmuş.


Honda NC 750X Teknik Özelliklerine bakacak olursak;

Motor; Sıvı Soğutmalı, 4 Zamanlı, 8 subaplı SOHC, paralel çift silindirli. Motor hacmi 745 cc. Silindir Çapı x strok mm 77x80 ve sıkıştırma oranı 10,7:1 Motorun maksimum gücü  40,3/6.250 (54,8 PS) Maksimum tork 68/4.750  


Honda NC 750X Boyutları;

Uzunluk: 2.210mm   Genişlik: 840mm  Yükseklik: 1.285mm  

Tekerlekler arası mesafe 1.540 mm

Yakıt Kapasitesi 14.1 Litre

Ağırlık  219 Kg

Tekerlek (Ön): 120/70ZR17 M/C (58W)

Tekerlek (Arka)  160/ 60ZR17 M/C (69W)


Honda NC 750X  Aerodinamik yapısı ve Dizaynı’da farklı. Honda Teknolojinin tüm nimetlerimden faydalanarak elektronik kontrol sistemiyle vites geçişlerini optimum seviyede ayarlamayı yapmış. İster Manuel modda ister Otomatik modda gerektiği anlarda manuel vites değişimi sonrası doğru vitesi yine elektronik olarak algılamakta.  Pek çok rüzgar testinden geçtikten sonra yapılan dizayn aynı zamanda kullanım içinde bazı kolaylıklar getirmiş. Mesela benzin deposu pek çok motorun aksine selenin altında konumlandırılmış ve deponun olduğu yere ise fullface kaskınızı sığdırabileceğiniz bir bagaj düşünülmüş.  Böylece Motordan inmeden ister kaskınızı ister çeşitli eşyalarınızı bağaja koyabilmeniz mümkün olmuş. 


Japonların yüksek işçilik kalitesiyle şimdilik halen Japonyada 

Üretilen Honda NC 750X  ek göstergeleri, ayarlanabilir fren kolu ve yüksek standartlarda malzemesiyle gözardı edilmemesi gereken bir teknoloji harikası. 


Photo Gallery

Diğer Haberler