2016 Kawasaki Ninja H2R Fiyat ve Özellikleri 2016-07-01

Bazı motorlar zaman içinde efsane olurlar bazıları ise daha doğduklarında zaten efsane olartak dünyaya gelmişlerdir. Kawasaki Ninja H2R işte o efsane olarak doğan motosikletlerden birisi.

Kawasaki Ninha H2R’ın Aerodinamik şeklinde dizayn edilmiş gövdesi bilinçli olarak öne eğimli agresif bir yapıya sahip olarak şekilde tasarlanmıştır. Hemen her Supersport motosiklet öne eğilimli duruşlarını sürücünün direksiyonu daha çevik şekilde çevirmeye yardım etmek için tasarlarken Kawasaki Ninja H2R için dizayn edilen hız aralıklarında bu şejkilde bir duruş en yüksek hız beklentilerini engelleyecek sürükleme oluşturur. Bu duruş neredeyse stabil, ve gövdeyi aerodinamik şekilde mümkün olan en sabit duruşlar sağlanır.

Kawasaki Ninja H2R’ın Öhlins Elektronik Direksiyon Amortisörü, direksiyon amortisörlerinin en yaygın ve sayılan üreticilerinden olan Ohlins ile ortaklaşa bir proje ile geliştirilerek HR2’ye adapte edildi. H2R ‘ın
Sürücü pozisyonu en yüksek hız ve pist pilotları için dizayn edilmiştir. Birden kuvvetli ve ivmeli hızlanma anında sürücüye destek sağlamak için selenin arka bölümüne kalça destek pedleri yerleştirilmiştir. Kalça desteği sürücünün boyutlarına uygunluğu için 15mm geriye doğru ayarlanabilir niteliktedir.

Kawasaki Ninja H2R’ın Tek taraflı maşası, egzost tüpünün motorun merkez hattına çok fazla yakın yerleştirilmesini sağlar ve agresif sportif virajlara dair yüksek  açı oluşturur. H2R’da River kullanmak için özel temin edildi. Bu daha doğuş anında Efsane olacak H2R içinson deerece önemli bir hareketti. Çünkü genelde yalnız tarihsel önemi olan motosikletlerde kullanmak için ayrılmıştır.

Kawasaki H2R’da hemen dikkati çeken ve yanlarda bulunan kanatlar Aynalar yerine, Ninja H2R’ın üst grenaj üzerine montedir. CFRP( karbon fiber takviyeli plastik). Bu kanat uçları yakınında düzgün hava akımına yardımcı olmak için, ayrıca kanatçıklar bulunur ki bu şekilde motor aşağı doğru basılabilsin ve yüksek hızda daha dengeli bir sürüş sağlanabilsin. Kawasaki Ninja H2R’da kullanılan gümüş ayna boya Kawasaki mühendisleri tarafından motorlar için özel olarak üretilmiştir. Gerçekten ayna gibi son derece yansımalı, metal görünüşlü motosikletin dizaynına etkileyici bir görünüş katar.

 
Komple titanyumdan yapılan  egzost sistemi header ve toplayıcı borular, ortak bir boru ve düz boru megafon tarzı egzost tüpünden oluşan bir tasarım harikasıdır. Kawasaki Ninja H2R’da kullanılan super şarj KHI Grubu içinde yeralan ve bu işte uzmanlaşmış şirketlerin yardım ve katkılarıyla Kawasaki mühendisleri, dizaynırlarınca meydana getirilmiştir. Kawasaki Ninja H2R’da bulunan güç ünitesi, super şarjlı motosiklet için özel şekilde  geliştirilmiş son teknoloji ile bütünleştirilmiştir. Turbo şarjda yeralan yüksek hava basıncına uyum adına, aynı zamanda H2R’ın 300 ps üzerine çıkışında yüksek güvenliği temenin etmek için bütün motor bloğu, 1.5x to 2x basıncı idare edecek şekilde dizayn edilmiştir.
Turbo şarja temin edilen hava kafa grenajının hemen üzerinde yeralan çift hava giriş borusundan turbo şarjının içine girmektedir. İşte burada içeriye alınan toplam havanın miktarı 13000 mm2’dir. Bu şekilde 300 ps’ye ulaşacak yeterli hava sağlanmış olur.

2016 Kawasaki H2R fiyatı 68.150 Euro

Motor tipi 4 zamanlı, su soğutmalı sıralı 4 silindir
Silindir Hacmi 998 cc
Silindir, çap x strok 76x55mm
Sıkıştırma Oranı 8:3,1
Sübap Sistemi  Dohc,16 sübap
Maksimum Güç/Tork 326 PS/14.000 rpm. 165 N.m/12.500 rpm
Yakıt Sistemi  Yakıt Enjeksiyon, 50mm x4 çift enjeksiyonlu
Ateşleme Elektronik
Marş Sistemi Elektrik
Şanjıman 6 Vites
Şasi Tipi  Çatal montaj plakası ile kafes tarzı yüksek gerilimli çelik
Kaster/ Trail  25,1 /108 mm
Süspansiyon Ön 43 mm ters çatal geri tepmeli sıkıştırmalı geri tepmeli yay ayarlı
Lastik Ön / Arka 120/600 R17-190 /650 R17
Uzunluk xGenişlik X Yükseklik 2.085 x770 x1.1160 mm
Aks Açıklığı  1.450 mm
Sele yüksekliği  830 mm
Ağırlık  216

 

 

Photo Gallery

Diğer Haberler