2016 Suzuki Hayabusa Özellik ve Fiyaları 2016-0703

Suzuki Hayabusa artık hız ve adrenalinle özdeşleşen ismiyle motosikleti çok iyi bilmeyenler için gerçekten tehlikeli olabilir adeta alçaktan uçan bir motor denebilir. Hayabusa’da 1340 cm3 sıralı, 4 silindirli, yakıt enjeksiyonlu bir motor bulunmakatdır Motorun diğer özellikleri, sıvı soğutmalı, DOHC motor, özellikle pistte yada asfaltta yüksek torkla anında ivmeli hızlanma için dizayn edilmiş.

Suzuki Hayabusa da Debriyaj Destek Sistemi (SCAS) bir ters tork ket vurma vazifesi yaparak vites küçültmelerin de yumuşak şekilde olmasını temin eder. Bu şekilde debriyajında kolay çekilmesine destek sağlamış olur. Bir super sport motosiklette kesinlikle ihtiyaç duyulacağı üzere optimum hale getirilmiş 6 vitesli şanzımanda, 4, 5 ve 6. vites dişlilerine garektiği mili saniyelerde yağ püskürtülmesi sağlanmıştır. Ayrıca aşınma hem de asphalt sürüşlerinde mekanikten kaynaklanabilecek seslerde en az seviyeye indirilmiştir.

Suzuki Hayabusa da Konik, 44 mm çift kovanlı Suzuki Çift Gaz Kelebeği Valfini (SDTV) bulunduran En iyi mühendislerce geliştirilmiş yakıt enjeksiyon sistemi yanmanın en  optimum halini oluşturu. Ayrıca gaz tepkisinin sürücü tarafından çok daha kolay hissedilmesini sağlayarak güvenli bir sürüş temin eder. Suzuki Hayabusa da bulunan her gaz kelebeği gövdesinde yeralan ve yakıtı minnacık parçacıklar şeklinde zerkeden 12 delikli enjektörler, yakıt atomizasyonunu üst seviyeye ulaştırarak yanma verimliliğini artırmış olur. Bu şekilde hayabusa da dahi yakıt tasarrufu sağlanmış olur.


Suzuki Hayabusa da atımlı yardımcı HAVA enjeksiyonu (PAIR) sistemi yanmamış olan hidrokarbonları (HC) yakar. Bu şekilde de karbon monoksit (CO) emisyonlarının azaltılması sağlanır. Suzuki Hayabusa Sürüş Modu Seçme (S-DMS) sistemi pilotun seçeneklerine yada sürüş anındaki koşullara en uygun motor ayarlarının seçilmesini sağlar.

Birbirinden farklı ve ısıda gerçekleştirilen rüzgar testlerinde en gelişmiş aerodinamik yapılar

Normal şekilde ve tam olarak kapanarak oturma şeklinde en iyi rüzgar karumasını sağlamayı temin eder.
Suzuki Hayabusa’da 3 ispitli dökme alüminyum alaşım jantlar mğhendisler ve dizaynerlar taarfından özellikle geliştirilmiştir.  Ön tekerlekte 120/70ZR17 M/C (58W) ve arka tekerlekte  190/50ZR17 M/C (73W) radyal lastikler kullanılmıştır.

Suzuki Hayabusa da standart donanım güvenli bir sürüş ve duruş mesafesi için (ABS)*sistemi, hafif ve kompakt bir yapıya sahiptir. ABS, sürüsünün uyguladığı çekiş gücüne bağlı oranda frenleme kuvveti temein ederek, yolun durumundaki farklılıklarda yada sert frenlemeden doğacak lastiklerin kilitlenmesini en iyi noktaya kadar önler.
Hayabusa da dereceli motor tahrikli devir göstergesinin yanısıra hız göstergeside dahil olmak üzere toplam dört tane analog gösterge ünitesi bulunur. Yuvarlak LCD ekranında saat, vites, S-DMS harita, km ve ikili günlük km göstergesi bulunur.

2016 Suzuki Hayabusa diğer özellikler için tıklayınız

2016 Suzuki Hayabusa Fiyatı 57.450 TL

Motor Tipi 4 zamanlı, 4 silindirli, sıvı soğutmalı DOHC
Motor Hacmi 1340 cc
Çap x Strok 81.0 x 65.0 mm
Sıkıştırma Oranı 12.5:1
Şanzıman 6 Vitesli sürekli geçmeli
Toplam Uzunluk 2190 mm
Toplam Genişlik 735 mm
Toplam Yükseklik 1165 mm
Aks Aralığı 1480 mm
Yerden yükseklik 120 mm
Sele Yüksekliği  805 mm
Yüksüz Ağırlık 266 kg
Ön Süspansiyon  Ters teleskopik helezon yaylı yağlı amorisörlü
Arka Süspansiyon Bağlantılı tipli helezon yaylı yağlı amortisörlü  

 

Photo Gallery

Diğer Haberler